X

جراحی مجدد بینی


صدمات روحی روانی یک جراحی بینی ناموفق می تواند ویرانگر باشد ،همچنین شخص می بایست زمان نسبتا زیادی را صرف کرده واین ظاهر ناخوشایند را تحمل نماید متاسفانه تاثیر ناخوشایند جراحی بینی ناموفق بر روی اعتماد به نفس نیز می تواند مخرب باشد تا آنجائیکه برای بعضی ها باعث خجالت ، احساس عدم امنیت وافسردگی در زندگی روزمره میگردد .
اگر چه دلایل زیادی می تواند منجر به یک جراحی بینی ناموفق شود،اما اصلی ترین دلایل آن بی کفایتی تکنیکی لازم، جراحی غیراستاندارد ،عدم استفاده ازتکنولوژی وتبحرکافی جراح است که بجای ایجاد چهره مطلوب و طبیعی، ظاهری ناخوشایند وغیر طبیعی را برای شخص ایجاد می کند که چه بسا از بینی مادرزادی فرد هم ناخوشایندتر است .
علاوه بر ظاهر ناخوشایند ، بی ثباتی جراحی بر بافتهای دیگر بینی هم تاثیر گذاشته و به مرور زمان باعث انحراف بیشتر اسکلت بینی شده وعلاوه بر ایجاد ظاهری ناخوشایند تر ، گاهی منجر به صدمات تنفسی نیز می شود .
قربانی اینگونه صدمات می بایست با عصبانیت ، ناامیدی وحسرت خود کنار بیاید و به دنبال جراح قابل اعتمادی باشد که بتواند بینی آسیب دیده و بد شکل او را دوباره بسازد.

ترمیم صدمات ناشی از عمل بینی اولیه


شاید در ابتدا بازگرداندن بینی آسیب دیده به فرم طبیعی ساده به نظر برسد ولی باید گفت که از نظرپزشکی وزیبائی عمل ترمیم بسیار پیچیده تر از عمل اولیه است .
اسکلت بینی باریک شده وشکل سه بعدی دقیق آن از بین رفته است که می بایست ترمیم وتقویت شود و در بعضی موارد استخوان خرد شده یا از بین رفته است ویا افتادگی پیدا کرده است که آن نیز می بایست توسط بافت های جدید ، جایگزین شود .
هر جزئی می بایست به طور دقیق در تقارن آینه ای خود قرار گیرد که بر همتای مخالف خود منطبق باشد و ساختار نهایی آن می بایست کاملا تراز بوده و ظاهر صاف وموزونی را ایجاد نماید . درزها و محل برشها می بایست کاملا غیر قابل رویت باشد ونمای کلی می بایست به طور هماهنگی متناسب با دیگر اجزای صورت باشد . علاوه بر ظاهر زیبای بینی وصاف ویکدست بودن آن ، مجاری تنفسی نیز می بایست به اندازه کافی باز باشند تا جریان هوا به راحتی عبور نماید .
در طی عمل ترمیم کل قالب اسکلت بینی می بایست تقویت شود تا در برابر نیروهای وارد شده مقاوم باشد و انحراف پیدا نکند . همچنین بخیه ها نیز باید بسیار ظریف بوده وبا دقت زده شود تا اثری از اسکار باقی نماند .
کنترل جریان خون نیز می بایست بهینه باشد تا بافت ها بتوانند به خوبی تغذیه نموده و عملکرد دفاعی بدن افزایش یابد. تمامی موارد فوق می بایست به سرعت قبل از ایجاد هر گونه خونریزی ، تورم و انحراف انجام شوند .
تفاوت های عمده ای ما بین عمل بینی اولیه و عمل ترمیم وجود دارد ، اولین تفاوت زمان زیادی است که برای بازسازی بینی آسیب دیده بکار گرفته می شود ، زیرا که موانع و مشکلات ایجاد شده در عمل ناموفق اولیه و آسیب دیدگی بافت ها واسکارها زیاد بوده به طوریکه عمل ترمیم نیاز به زمانی حداقل 5 تا-4 ساعت دارد . با توجه به طولانی بودن زمان عمل ترمیم ، زمان بهبودی شخص بعد از عمل هم طولانی تر خواهد بود . بیمارانی با پوست نازک وسالم 12 تا-6 ماه زمان برای بهبودی کامل نیاز دارند در صورتیکه بیمارانی با پوست ضخیم واسکار دار تا 2 سال برای بهبودی زمان لازم دارند .

استفاده از پیوند غضروف در عمل ترمیم


یکی از دلایل افزایش زمان بهبود ، استفاده از غضروف های طبیعی شخص یا در موارد نادر، غضروف های مصنوعی است که معمولا برای شکل دادن مجدد اسکلت بینی از آنها استفاده می شود و بهبود این پیوند غضروفی کمی زمانگیر است .
نیاز به پیوند غضروف حتی در کسانی که به دنبال بینی کوچکتر و ظریفتری هم هستند دیده می شود . با توجه به حجم آسیب وارده به بافت بینی ونظر دکتر سامان می بایست از یکی از منابع غضروف بدن ، غضروف برداشته شود .
بدن انسان تنها سه منبع غضروف اضافی دارد که هر منبع نیز دارای سایز ،شکل و استحکام متفاوتی هستند .
استفاده از پیوند غضروف برای هر شخص متفاوت است .

ترمیم غضروف

غضروف برداشته شده از دنده ها

بافت مصنوعی جایگزین

پیوند غضروفی ترکیبی

استفاده از پیوند غضروف در عمل ترمیم


زمانیکه بافت نرم پوست در هنگام عمل از روی بافت زیرین برداشته می شود ، فیبروز(بافت اسکار ) شروع به گسترش می کند . سلولهای ویژه ای که به آنها فیبرو بلاست گفته می شود تا کلاژن ودیگر موارد را ذخیره کرده و لایه چسبنده ای را ایجاد می کنند تا یکدستگی ساختار بینی را حفظ نمایند .
در صورتیکه حجم این لایه چسبنده زیاد باشد، عملا جراحی غیر ممکن خواهد شد . هنوز مکانیسم پیچیده بدن برای کنترل شکل گیری اسکار به طور کامل مشخص نشده است . تراکم اسکار علاوه بر موارد ژنتیکی به عوامل خارجی مختلفی وابسته است که می توانند باعث افزایش یا کاهش مقدار تراکم اسکار شوند .
همانطوری که تشکیل اسکار ضروری است ، زیادی تشکیل آن نیز می تواند منجر به ایجاد پوستی ضخیم و چرم گونه شود که ظاهر خوشایندی را ایجاد نمی کند .
تورم شدید بعد از عمل جراحی منجر به بالا رفتن ریسک تشکیل اسکار می شود که می توان آن را با روشهای حفاظتی به حداقل رساند و یا حذف نمود .
پائین آوردن جریان خون از انسداد شریان و اجتماع مایعات اضافی در بافت بینی جلوگیری می کند .
برای بیمارانی که تورم زیاد دارند علاوه بر روشهای پیشگیری ، درمانهای اضافی همانند کمپرس کردن ، استفاده از اسپری های استروئیدی بینی تا تزریق استروئید (ken ) در نظر گرفته می شود تا از ایجاد اسکارهای زیر پوستی دائم جلوگیری شود .
بیمارانی که به طور طبیعی پوست ضخیم، آکنه دار دارند و یا سابقه تشکیل keloid یا اسکار hypertrophic را دارند در زمره کسانی هستند که بیشترین ریسک تشکیل اسکار ناخواسته را دارند بر خلاف فیبروز، اسکار از (myofibroblast ) مایوفیبرو بلاست ها نتیجه می شود که سلولهای کوچکی هستند که باعث جمع شدن و انقباض پوست می شوند .
بعضی از انقباض های در نتیجه فیبروزمطلوب است تا جائی که یکدستی بیشتری برای پوست ایجاد شود، اگر چه انقباض زیاد اسکارمنجر به انحراف و یا جهت دادگی شکل غضروف زیرین شده و منجر به ایجاد ظاهری ناخوشایند میشود . باید توجه داشت که ریسک ایجاد اسکار در تمامی بیماران جراحی ترمیم بالا است .